Siirry sisältöön

Ilma-asejoukkuemestaruus EVP-yhdistykselle

Ilma-asemestaruuskilpailujen joukkuekilpailu oli kahden yhdistyksen välinen mittelö. Aliupseeriliiton EVP-yhdistyksen joukkue voitti ylivoimaisesti toiseksi tuleen Keski-Suomen Aliupseereiden joukkueen sekä ilmapistooli- että ilmakiväärikilpailussa.

Yleisen sarjan ilmapistooli- ja ilmakiväärinkilpailun voitti Jan Parhiala Keski-Suomen Aliupseereista. Miehet yli 45 vuotta-sarjan ilmapistoolikisan voitti Hannu Karvonen (EVP-yhdistys). Saman sarjan ilmakiväärikilpailun voitti Kari Nevala (EVP-yhdistys).

Kilpailun käytännön järjestelyistä vastasi Kanta-Hämeen Aliupseerit.

Aliupseeriliiton ilma-asemestaruuskilpailut järjestetään vuosittain kotiratakilpailuna huhtikuun loppuun mennessä. Kilpailuissa noudatetaan Suomen Ampumaurheiluliiton sääntöjä.

Kilpailu toteutetaan kotiratakilpailuna. Järjestelyvastuussa oleva yhdistys kokoaa ilmoittautumiset ja ohjeistaa yhdistykset kotiratakilpailun järjestämiseen. Yhdistykset toteuttavat oman kilpailunsa annettuna aikana, sääntöjen mukaisissa lajeissa. Kilpailun käytännön järjestelyistä vastaava yhdistys kokoaa yhdistysten kilpailutulokset ja laskee tulokset.

  • Uusia toimintamalleja vuosikokouksiin

    Hallituksen etäkokoukset ovat jo rutiinia yhdistyksissä. Useimmille vuosikokouksen toteuttaminen etänä on tähän asti ollut uutta. Pandemian takia etäkokoukset ovat mahdollisia, vaikka yhdistyksen sääntöjen mukaan se ei olisikaan mahdollista.

  • Luottamusmiesten vaali

    Nykyisten luottamusmiesten kausi päättyy 29.2.2020. Yhdistykset vastaavat uusien luottamusmiesten valinnasta omissa vastuujoukko-osastoissaan. Vaali toteutetaan siten, että mahdollinen äänestysaika on yhdistyksen valitsemana ajankohtana 1.12.2019 – 15.1.2020.

  • Yhdistysten puheenjohtajat koulutuksessa

    Yhdistyspuheenjohtajien omat puheenjohtajapäivät pidettiin Helsingissä syyskuussa. Kahden päivän aikana puheenjohtajat keskustelivat laajasti aliupseerien edunvalvontaan sekä yhdistysten ja Aliupseeriliiton kehittämiseen liittyvistä asioista.