Siirry sisältöön

Yhdistykset juhlivat

Kolme Aliupseeriliiton jäsenyhdistystä, Kanta-Hämeen, Keski-Suomen ja Tampereen seudun aliupseerit, juhli pyöreitä vuosia keväällä.

Kanta-Hämeen Aliupseerit 40 vuotta

Kanta-Hämeen Aliupseerit ry perustettiin 29.4.1977 Ammattisotilas_KantaHäme3_Kuva_TenhoPitkänenHämeenlinnan toimiupseerikerholla. Hämeenlinnassa kotipaikkaansa pitävän yhdistyksen jäsenet palvelevat pääosin Panssariprikaatissa sekä 2. Logistiikkarykmentissä. Yhdistys juhli pyöreitä vuosiaan 29.4. Hämeenlinnassa, Kylpylähotelli Cumulus Resort Aulangolla.

Yhdistys otti käyttöön oman palkitsemisohjeen vuonna 2016. Juhlissa yhdistys pääsi ensimmäisen kerran palkitsemaan kunniapuheenjohtajan, kunniajäseniä sekä Vuoden aliupseerin.

Juhlien kohokohta oli Telaketju SuomiHittiShow. Bändi viihdytti juhlavieraita pitkälle iltaan.

Ammattisotilas_KantaHäme8_Kuva_TenhoPitkänen

Ammattisotilas_KantaHäme6_NiklasErikssonKuva_TenhoPitkänen

Kanta-Hämeen Aliupseerit ry:n Vuoden aliupseeri ylikersantti Niklas Eriksson

”Ylikersantti Niklas Eriksson on työyhteisössään ja kotivaruskunnassaan pidetty työkaveri. Eriksson on aktiivinen liikunnan harrastaja, joka pitää fyysisen kuntonsa ammattisotilaalle asetettujen vaatimusten tasalla.  Hän on määrätietoisesti ja menestyksekkäästi kouluttautunut ja luonut itsestään vieläkin kovempaa ammattialiupseeria.”

Kuvat: Tenho Pitkänen

Keski-Suomen Aliupseerit 50 vuotta

Keski-Suomen Aliupseerit perustettiin 7.5.1967 Ammattisotilas_KeskiSuomi1_Kuva_JaniLaitinennimellä Luonetjärven värvättyjen kerho. Kerho perustettiin valvomaan värvättyjen etuja Keski-Suomen alueella. Matkan varrella yhdistys on vaihtanut nimeä kolme kertaa. Keski-Suomen Värvätyttyjen ja Keski-Suomen Sotilasammattihenkilöiden kautta nimi on muuttunut nykyiseen muotoonsa Keski-Suomen Aliupseereiksi.

Yhdistys juhli 100 hengen voimalla 50-vuotista taivaltaan Jyväskylän Paviljongissa 6.5. Ilmavoimien soittokunta säesti alkuillan virallista osuutta ja pohjusti tunnelman illan bilebändiä, Tinasotilaita varten. Tinasotilaat nostivat tunnelman lopullisesti kattoon.

Kuvat: Jani Laitinen

Ammattisotilas_KeskiSuomi3_Kuva_JaniLaitinen

Tampereen Seudun Aliupseerit 50 vuotta

Yhdistyksen 50-vuotistilaisuus pidettiin 28.4. Ammattisotilas_Tampere2_Kuva_JariJauniTampereen komediateatterissa. Tilaisuuden aluksi 50-vuotiasta yhdistystä muistettiin Aliupseeriliiton Standardilla sekä Satakunnan Lennoston Standardilla. Tämän jälkeen kutsuvieraat ja yhdistyksen jäsenet seuralaisineen nauttivat ruoasta ja juomasta hyvässä seurassa.

Illan kruunasi mentalisti Pete Poskiparta 2.0 –esitys, jossa nähtiin useita hämmentäviä temppuja. Osassa tempuista avustajina toimi lukuisa määrä juhliin osallistuneita ihmisiä.

Ammattisotilas_Tampere5_Kuva_JariJauni

Kuvat: Jari Jauni

 


  • Vapaaehtoisesti veteraanien tukena

    Reservin majuri Antti Roiko-Jokela (68) on tehnyt vapaaehtoistyötä lähes koko aikuisikänsä. Keski-Pohjanmaan veteraanikeräyksen piiripäällikkönä 12 vuotta toiminut mies on veteraani myös reserviläis- ja kiltatyössä.

  • Uutta virtaa hallitustyöskentelyyn

    Satakunnan Aliupseerien hallitus vieraili syyskuussa Suomen Nato-edustustossa Brysselissä. Vierailusta jäi käteen runsaasti ideoita yhdistystoiminnan kehittämiseen.