Siirry sisältöön

Edustajakokous 2017

Aliupseeriliiton edustajakokous kokoontui Helsingissä 30.10. – 1.11.2017. Kokous hyväksyi vuoden 2016 toimintakertomuksen ja talousarvion sekä vuoden 2018 toimintasuunnitelman, jäsenmaksun ja talousarvion.

 Lisäksi kokous valitsi hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle. Kokouksen puheenjohtajana toimi Uudenmaan aliupseerit ry:n puheenjohtaja Janne Lapakko. Kokousasiakirjat ovat luettavissa jäsensivuilla.

 Aliupseeriliiton hallitukseen kuusi uutta jäsentä

Aliupseeriliiton edustajakokous valitsi liiton hallituksen jäseniksi, syksyn 2021 edustajakokoukseen asti seuraavat aliupseerit, (varajäsen suluissa): Kimmo Alpiranta, Kotka (Juhopekka Järvinen, Hamina), Mika Grön, Tampere (Timo Sipola, Tampere), Kalle Kajan, Suomenlahti (Marko Kilpinen, Mikkeli), Tuomo Ruuskanen, Kuopio (Juha Eskelinen, Kuopio), Mika Tiitinen, Keski-Suomi (Jani Laitinen, Keski-Suomi) ja Sami Tojkander, Lounais-Suomi (Janne Maula, Lounais-Suomi).

Ammattisotilas_Aliupseeriliitto_Edustajakokous7_Kuva_AstaRuuskanenKuvassa valituista hallituksen jäsenistä Ruuskanen, Alpiranta, Tojkander, Grön ja Tiitinen

Hallituksessa jatkavat Joni Aittakari (Ilpo Kiviniemi), Milla Asikainen (Pekka Tossavainen), Markku Halmesaari (Markus Nordin), Tuomas Miromäki (Mika Karhula), Harri Nyyla (Pasi Jalonen), Kimmo Siika (Juha Mäntynen)

Puheenjohtajana jatkaa Mika Oranen.

Varapuheenjohtajiksi Miromäki ja Tiitinen

Aliupseeriliiton hallitus valitsi varapuheenjohtajiksi Ammattisotilas_Aliupseeriliitto_palkitsemiset5_Kuva_AstaRuuskanenTuomas Miromäen ja Mika Tiitisen. Miromäki on ollut liiton hallituksessa vuodesta 2011. Miromäki on Kymenlaakson aliupseerit ry:n puheenjohtaja. Tiitinen on ollut liiton hallituksen jäsen vuodesta 2005 alkaen. Varapuheenjohtajana hän on toiminut vuodesta 2011 alkaen.

 

 

Aliupseereita palkittiin

Aliupseeriliiton hallitus palkitsi ansioituneita aliupseereita Ammattisotilas_Aliupseeriliitto_palkitsemiset2_Kuva_AstaRuuskanenedustajakokouspäivällisellä 30.10. Pienoislipulla palkittiin sotilasmestari Jurkka Hietala ja ylivääpeli Jukka Klemetti. Vuoden aliupseeriksi nimitettiin ylipursimies Hannu Unger. Kultaisen ansiomitalin sai viisi erityisen ansioitunutta aliupseeria. Hopeinen ansiomitali myönnettiin 14 ansioituneelle aliupseerille.

Tilaisuudessa palkittiin lisäksi parhaiten liiton urheilumestaruuskilpailuissa menestynyt yhdistys. Vuoden 2017 yleismestaruuden vei Keski-Suomen aliupseerit.

 

Hopeinen ansiomitali

Vääpeli Juha Eskelinen

Vääpeli Hannu Helenius

Ylikersantti Teemu Holopainen

Kersantti Anne Hytönen

Ylikersantti Pasi Jalonen

Vääpeli Marko Leinonen

Vääpeli Tuomas Miromäki

Pursimies Jere Mustonen

Ylipursimies Markus Nordin

Pursimies Sanni Nuotiomaa

Vääpeli Riku Penttilä

Ylikersantti Tuomo Ruuskanen

Ylikersantti Mikko Sammal

Vääpeli Satu Virkkunen

 

Ammattisotilas_Aliupseeriliitto_palkitsemiset4_Kuva_AstaRuuskanen

Kultainen ansiomitali

Sotilasammattihenkilö Riikka Kankare

Kersantti Kaisa Martikainen

Pursimies Miia Rauhu

Ylivääpeli Jouni Tolonen

Sotilasmestari Vesa Tuovinen

Ammattisotilas_Aliupseeriliitto_palkitsemiset3_Kuva_AstaRuuskanen


Teksti ja kuvat: Asta Ruuskanen

  • Jäsentilaisuus Jyväskylässä

    Aliupseeriliiton jäsenet eri puolilta Suomea kokoontuivat Jyväskylän Paviljonkiin lauantaina 17.9. tapaamaan toisiaan ja nauttimaan musiikista.

  • Lapin Aliupseerit 50 vuotta

    Lapin Aliupseerit, alkujaan Rovaniemen värvättyjen kerho, on ajanut värvättyjen ja ammattialiupseerien asioita pohjoisella maanpuolustusalueella kunniakkaasti. Arkistoja selatessa voi havaita, kuinka yhdistyksen toiminta on kehittynyt vuosien saatossa vastaamaan omien jäsentensä tarpeisiin. Yhdistyksen tavoitteena, koko sen olemassa olon ajan, on ollut jäsenen palveleminen.

  • Vakuutus on turvanasi matkalla

    Ilman matkustajavakuutusta reissaaminen voi tulla todella kalliiksi. Jos ulkomaanmatkalla sairastuu tai joutuu tapaturmaan, kustannukset voivat olla järkytys suomalaiseen terveydenhoitojärjestelmään tottuneelle.