Siirry sisältöön

Uudenmaan Aliupseerit 50 vuotta

Uudenmaan Aliupseerit vietti 50-vuotisjuhliaan 12.10. Helsingissä, Ravintola Pörssissä. Juhlassa palkittiin Uudenmaan Aliupseerien vuoden aliupseeri sekä ansioituneita yhdistysaktiiveja. Uudenmaan vuoden aliupseerina palkittiin ylivääpeli Roman Nikkinen Kaartin jääkärirykmentistä.

Juhlapuheessaan Uudenmaan Aliupseerit ry:n puheenjohtaja Janne Lapakko kertoi, ettäperimätiedon mukaan ensimmäinen kokous yhdistyksen perustamiseksi pidettiin keväällä 1969. Tuolloin joukko värvättyjä Helsingin ja Porkkalan varuskunnista oli kokoontunut Suomenlinnan aliupseerikerholla pohtimaan asemaansa silloisessa Puolustuslaitoksessa. Tästä kokouksesta sai yhdistys alkunsa. Yhdistyksen ensimmäinen nimi oli Helsingin Värvättyjen Kerho.

 Tämä Suomenlinnassa pidetty kokous seuraa meitä edelleenkin yhdistyksemme tunnuksessa, missä väylämme valaisee Suomenlinnan majakka taustaväreinään keltainen ja sininen, kotimaakuntamme Uudenmaan värit.

Yhdistys muutti nimensä 1990-luvun alussa Uudenmaan Sotilasammattihenkilöt ry:ksi. Nimenmuutos liittyi tilanteeseen, jolloin entisistä värvätyistä tuli sotilasammattihenkilöitä. Kun Sotilasammattihenkilöstöstä rakennettiin uusi aliupseeristo, yhdistyksen nimi muutettiin jälleen vastaamaan paremmin jäsenistöään. Nykyinen nimi Uudenmaan Aliupseerit ry virallistettiin 11.3.2009.

 Tänään meillä kaikilla on aihetta juhlia Uudenmaan Aliupseerien menneisyyttä, nykyhetkeä ja tulevaisuutta. Ennen kaikkea juhlan aiheena ovat yhdistyksen yli 200 jäsentä ja yhdistysaktiivit, jotka vapaaehtoisvoimin toteuttavat pyyteettömästi yhdistyksen toimintaa.

Kuvat: Thomas Litchfield

 

 

  • Turvaa kesälomahaaveillesi

    Kesäloma ja ulkomaanmatka! Merivesi kimaltelee auringossa, valkoiselle hiekalle on levitelty sinne tänne rantatuoleja ja pyyhkeitä. Mitä tekisit tänään? Haluaisitko vain makoilla rannalla pulahtaen välillä meriveteen vai lähtisitkö kiertelemään kaupungin nähtävyyksiä?

  • Frisbeegolfkisoissa ennätysmäärä osallistujia

    Aliupseeriliiton frisbeegolfmestaruuskilpailut heitettiin kesäkuussa Jyväskylän Laajavuoressa. Kymmenvuotisjuhlakilpailuun osallistui ennätysmäiset yli 60 heittäjää eri puolilta Suomea.

  • Antin jäähyväiset

    Antin kynästä -palstallaan terävällä kynällä kirjoittavan Antti Kymäläisen viimeisen kolumni julkaistaan tässä lehdessä. Viiden vuoden aikana Ammattisotilaassa on julkaistu 33 Antin kynästä -kolumnia.